The 4th annual Deutschtown Music fest will feature 185+ bands, 22 stages, 6 outdoor stages, 20+ food vendors, a beer garden and will be held on 2 days this year, July 8th and 9th. All performances are FREE
Full Schedule at: www.deutschtownmusicfestival.org
Friday, July 8, 2016
PENN BREWERY - Ratskeller – 800 Vinial St. (All Ages)
Formally the Park Stage - moved indoors due to impending weather conditions.
4 PM - Rox Academy
5 PM - The Annajames Band
6 PM - Chase the Monkey
7 PM - PATTON
8...
The 4th annual Deutschtown Music fest will feature 185+ bands, 22 stages, 6 outdoor stages, 20+ food vendors, a beer garden and will be held on 2 days this year, July 8th and 9th. All performances are FREE
Full Schedule at: www.deutschtownmusicfestival.org
Friday, July 8, 2016
PENN BREWERY - Ratskeller – 800 Vinial St. (All Ages)
Formally the Park Stage - moved indoors due to impending weather conditions.
4 PM - Rox Academy
5 PM - The Annajames Band
6 PM - Chase the Monkey
7 PM - PATTON
8 PM - Pet Clinic
James St. Restaurant (Ground Floor) 422 Foreland St. ALL-AGES
7 PM - The Chiodi Trio
8 PM - Dennis Malley
8:30 PM - Douglas Lowell Blevins
9 PM - Vit DeBacco
9:30PM - Samantha Sears
10 PM - Seth Pfannenschmidt
James St. Speakeasy (Downstairs) – 422 Foreland St. 21+
6 PM - Super Fun Time Awesome Party Band
7 PM - Swiss Army
8 PM - Young Fox
9 PM - Blue Clutch
10 PM - PL>Y
James St. Ballroom (Upstairs) 422 Foreland St. 21+
5 PM - The Buckle Downs
6 PM - Melinda
7 PM - Avi Diamond
8 PM - MVT
9 PM - The Telephone Line
10 PM - Diego
11 PM - Gypsy & His Band of Ghosts
Scratch Food & Beverage - 1720 Lowrie Street ALL-AGES
6 PM - Cranberry Sanders
7 PM - The Rents
8 PM - Ben Valasek & The Growlers
9 PM - Slim Forsythe Band
10 PM - Sun Hound
11 PM - The Dovewires
Huszar (formerly The Recovery Room) - 627 E North Avenue ALL-AGES
6pm - 10pm - AcoustiCafe hosted by Paul Tabbachneck.
- Open Stage and special guest performances by many of Pittsburgh’s premier singer-songwriters.
10pm - Charlie Hustle & The Grifters
The Park House - 403 East Ohio St. 21+
9:30 PM - Nameless in August
Saturday, July 9, 2016
Park Stage (Outside) – Allegheny Commons East ALL-AGES
11:00 AM - Ferdinand The Bull
12:00 PM - Metacara
1:00 PM - Strange Monsters
2:00 PM - Paddy The Wanderer
3:00 PM - Old Soles & Seedy Players
4:00 PM - Delicious Pastries
5:00 PM - Buffalo Buffalo Buffalo
Main Stage (Outside) - Middle and Foreland Ave. ALL-AGES
Presented by First National Bank
2:00 PM - Memphis Hill
3:00 PM - Bindley Hardware Co.
4:00 PM - Devin Moses & The Saved
5:00 PM - The Red Western
6:00 PM - Jimbo & The Soupbones
7:00 PM - The Hawkeyes
8:00 PM - Meeting of Important People
9:00 PM - Gene the Werewolf
10:00 PM - Bastard Bearded Irishmen
Wigle Whiskey Barrelhouse and Whiskey Garden (Outside) – 1055 Spring Garden Ave. ALL-AGES
12:00 PM - The Fed
1:00 PM - As Ladders
2:00 PM - The Mixus Brothers
3:00 PM - Heather Kropf
4:00 PM - Some Kind of Animal
5:00 PM - Paul Tabachneck
6:00 PM - Brewer's Row
7:00 PM - Morgan Erina
8:00 PM - Brooke Annibale
9:00 PM - Agnes Wired for Sound
James St. Ballroom (Upstairs) 422 Foreland St. 21+
2:00 PM - The Full Counts
3:00 PM - Working Breed
4:00 PM - Flock of Walri
5:00 PM - Essential Machine
6:00 PM - The Nox Boys
7:00 PM - Lofi Delphi
8:00 PM - The Garment District
9:00 PM - Misaligned Mind
10:00 PM - Grand Piano
11:00 PM - 28 North
James St. Speakeasy (Downstairs) – 422 Foreland St. 21+
12:00 PM - Doors in the Labrynth
1:00 PM - Shannon & The Merger
2:00 PM - Good Ship Gibraltar
3:00 PM - Nameless in August
4:00 PM - Different Places in SPACE
5:00 PM - Decaffeinated Grapefruit
6:00 PM - For Dizzier Heights
7:00 PM - Spacefish
8:00 PM - The Wire Riots
9:00 PM - Wolves in Sheeps Clothing
10:00 PM - The Show
11:00 PM - Ye Olde Royal Shithouse Players
12:00 AM - Rat Tits
James St. Restaurant (Ground Floor) 422 Foreland St. ALL-AGES
11:00 AM - J. Trafford
12:00 PM - Jeremy Caywood / Clay McLeod
1:00 PM - Swampwalk / The Anonymous Chronicles
2:00 PM - we speak in colors/ Katie Dee & The Quaking Aspens
3:00 PM - Bill Jasper Acoustics / Willis Tree
4:00 PM - Bryan McQuaid / Brett Staggs
5:00 PM - Flot Boi
6:00 PM - Aaron Jaye / Nick M.
7:00 PM - Jesse Prentiss / Corey James
8:00 PM - Angela Cash / Van Blue
9:00 PM - H&T / Epik Moss
10:00 PM - Pyro / Edon Jacobs
Max's Allegheny Tavern Rathskeller – 537 Suismon St. 21+
6:00 PM - Native Alloys
7:00 PM - The Mutiny
8:00 PM - The Me Toos
9:00 PM - Orange Mammoth
10:00 PM - Egomyth
11:00 PM - Pro Wrestler
Penn Brewery -The Terrace (All Ages) (Outside) – 800 Vinial St.
8:00 PM - Thirty Years Later
9:00 PM - Mind Explosion
10:00 PM - TeraChain Sky
11:00 PM - Robin Vote
Penn Brewery The Biergarten (Outside) - ALL-AGES
2:00 PM - Bobby V
3:00 PM - Walker & the Rebellion
4:00 PM - Dan Bubien
5:00 PM - The Mike Medved Band
6:00 PM - Cory Eaux
Penn Brewery Restaurant - 800 Vinial St. ALL-AGES
2:00 PM - The Hipsters
3:00 PM - The Shiners
4:00 PM - Whiskey River Panhandlers
5:00 PM - Music From Another Room
6:00 PM - Suisideburns
7:00 PM - Charm & Chain
8:00 PM - David Dickinson
9:00 PM - Transcontinental Boozehounds
Allegheny Elks Lodge #339 – 400 Cedar Ave. 21+
7:00 PM - André Costello and the Cool Minors
8:00 PM - Wreck Loose
9:00 PM - The Commonheart
10:00 PM - Chrome Moses
11:00 PM - Bad Custer
Arnolds Tea Room – 502 East Ohio St. ALL-AGES
12:00 PM - The Ray Lanich Band
1:00 PM - The Lo-Fi Project
2:00 PM - The Dark Lines
3:00 PM - Blithehound
4:00 PM - Dan Getkin
5:00 PM - Machete Kisumontao
6:00 PM - Ishtar Vintage Bellydance Band
7:00 PM - Yo Mama's Samba
Allegheny City Brewing – 507 Foreland St.
3:00 PM - Hedonism Bots
4:00 PM - Denzell
5:00 PM - The Danzas
6:00 PM - ATLAS
7:00 PM - The Clock Reads
8:00 PM - The Turbosonics
9:00 PM - The Filthy Lowdown
10:00 PM - World's Scariest Police Chases
11:00 PM - 13 Saints
Double R Café – 709 East St. 21+
6:00 PM - Solarburn
7:00 PM - Elkhound
8:00 PM - Fourth River Revival
9:00 PM - There You Are
10:00 PM - The Love Letters
11:00 PM - Byron Nash & Plan B
12:00 AM - The Weird Paul Rock Band
Verdetto’s – 814 Madison Ave. 21+
8:00 PM - Three River Revival
9:00 PM - Chris Vipond & The Stanley Street Band
10:00 PM - Them Labs
11:00 PM - Circles & Squares
12:00 AM - Eastend Mile
YMR Club - 631 Suismon St. 21+
6:00 PM - Mickey & Snake Oil Boys
7:00 PM - Brett Staggs
8:00 PM - Dirty Charms
9:00 PM - SuperMonkey
10:00PM - Honeyriders
The Modern Café – 862 Western Ave. 21+
7:00 PM - Hepcat Dilemna
8:00 PM - The Shifted Past
9:00 PM - Sea Rights
10:00 PM - William Forrest
11:00 PM - Emerson Jay
St. Mary’s Lyceum – 910 Chestnut St.
6:00 PM - Turnpike Gardens
7:00 PM - St. Dude
8:00 PM - Action Camp
9:00 PM - The Freshes
10:00 PM - The Semi-Supervillians
Scratch Food & Beverage – 1720 Lowrie St. ALL-AGES
6:00 PM - Scott & Rosanna
7:00 PM - Andy Van Lewis
8:00 PM - Wine & Spirit
9:00 PM - Absolution Key
10:00 PM - Brash Teeth
11:00 PM - Red Room Effect
Huszar (formerly The Recovery Room) - 627 E North Avenue ALL-AGES
2pm Bat Zuppel
3pm Murder for Girls
4pm The Redlines
5pm Street Pigeons
6pm Ugly Blondes
7pm Those Gorgeous Bastards
8pm CHANGE SOUND TO INDOOR
9pm Mike Cali
10pm Victory at the Crossroads
11pm Clay McLeod & Pittsburgh Rare
Carmi Soul Food Restaurant – 917 Western Ave. ALL-AGES
6:00 PM - Vox Imago
7:00 PM - Lee Robinson
8:00 PM - Kyle Greene: Bass Cadet
The Park House – 403 East Ohio St. 21+
6:00 PM - Grant Street Grifters
9:00 PM - Chillent
Allegheny Center Alliance Church Stage – E. Ohio and Union Ave.
3pm Escape Music Group
4pm CIY / DJ Party
5pm Radical 4 Christ